Το Δημοτικό σχολείο Μόριας τρέχει στον Δρόμο προς το ΕΥ ΖΗΝ: Υγεία-Αθλητισμός-Παιδεία-Πολιτισμός

ΕΥ ΖΗΝ 3

Tο Δημοτικό Σχολείο Μόριας Λέσβου συμμετέχει με ενθουσιασμό στην πανελλαδική σχολική σκυταλοδρομία, που διοργανώνεται στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Αθλητισμού, με θέμα “Τρέχω για το ΕΥ”. Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας, όλων των τάξεων, μεταφέρουν τη χειροποίητη Ολυμπιακή δάδα μας από το Ρωμαϊκό υδραγωγείο της Μόριας, ένα από τα σημαντικότερα τεχνικά έργα της αρχαιότητας, έως το σχολείο μας, συμβολίζοντας τη σημασία της Υγείας και του Αθλητισμού, της Παιδείας και του Πολιτισμού για το ΕΥ ζην. Αυτή η πρωτοβουλία ενισχύει τις Ολυμπιακές αξίες και υπενθυμίζει ότι το ΕΥ επιτυγχάνεται με προσπάθεια, συγκέντρωση στο στόχο και ηθική ακεραιότητα. Το Δημοτικό Σχολείο Μόριας προσπαθεί να προάγει τις θετικές αξίες και τον συνδυασμό αθλητικής δραστηριότητας και πνευματικής ανάπτυξης, ενθαρρύνοντας τους μαθητές και τις μαθήτριες, τους αυριανούς πολίτες, να αναπτυχθούν και να διακριθούν σε κάθε πτυχή της ζωής τους για μια κοινωνία με ΕΥ ζην.

ΕΥ ΖΗΝ 1

ΕΥ ΖΗΝ 2

Πολλά συγχαρητήρια στον εκπαιδευτικό ΠΕ11 Χρήστο Τεντολούρη για την εξαιρετική πρωτοβουλία και την άριστη διοργάνωση, τον εκπαιδευτικό Νίκο Χατζηπαρασκευά για τις λήψεις του με drone και τη δημιουργία του τελικού βίντεο, τους εκπαιδευτικούς Γιώργο Ζαφειρίου, Μαριάνθη Μακρή, Γιώργο Μπόλκα, Βιβή Σωτηρέλλη και Μαργαρίτα Χατζηδιάκου που οργάνωσαν τη δράση, συνόδευσαν τους μαθητές και τις μαθήτριές μας με ασφάλεια και φρόντισαν να είναι για όλους και όλες μια όμορφη κι αξέχαστη εμπειρία.

Γαλλοφωνία

Γιορτή της Γαλλοφωνίας Η συμμετοχή μας στον διαγωνισμόΓιορτή της Γαλλοφωνίας Η συμμετοχή μας στον διαγωνισμό

Η συμμετοχή των Ε΄και Στ΄τάξεων του σχολείου μας στον διαγωνισμό γαλλοφωνίας 2023-2024. Τα παιδιά στο μάθημα της Πληροφορικής έκαναν έρευνα στο διαδίκτυο και επέλεξαν τους Έλληνες και Γάλλους Ολυμπιονίκες που

ΗΜΕΡΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Εορτασμός 10ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού!!!Εορτασμός 10ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού!!!

Στο πλαίσιο του εορτασμού της 10ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού πήγαμε στο γήπεδο 5Χ5 όπου συναντήσαμε τους φίλους μας από το Δημοτικό Σχολείο της Παναγιούδας και παίξαμε φιλικούς αγώνες ποδοσφαίρου. Οι

63cb6421 3ff8 4036 a7a9 e80cc698055e 1

Το σχολείο μας στον Πύργο Ελέγχου του Αεροδρομίου Μυτιλήνης “Oδυσσέας Ελύτης”Το σχολείο μας στον Πύργο Ελέγχου του Αεροδρομίου Μυτιλήνης “Oδυσσέας Ελύτης”

Εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποίησε σήμερα το σχολείο μας στον πύργο ελέγχου του αεροδρομίου Μυτιλήνης “Oδυσσέας Ελύτης”. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του πύργου ελέγχου και μίλησαν με τον ελεγκτή εναέριας κυκλοφορίας,