Γιορτή της Γαλλοφωνίας Η συμμετοχή μας στον διαγωνισμό

Γαλλοφωνία

Η συμμετοχή των Ε΄και Στ΄τάξεων του σχολείου μας στον διαγωνισμό γαλλοφωνίας 2023-2024.

Τα παιδιά στο μάθημα της Πληροφορικής έκαναν έρευνα στο διαδίκτυο και επέλεξαν τους Έλληνες και Γάλλους Ολυμπιονίκες που θα ενσαρκώσουν. Βρήκαν πληροφορίες, φωτογραφίες και έγραψαν τα κείμενά τους στα γαλλικά για να δημιουργήσουν συνεργατικά μια παρουσίαση powerpoint. Στο μάθημα των καλλιτεχνικών έφτιαξαν τη μασκότ τους, την Oly Moria. Στη συνέχεια, με τη βοήθεια του γυμναστή μας κ.Χρήστου Τεντολούρη γυρίσαμε τις σκηνές όπου οι “Ολυμπιονίκες” παρουσιάζουν τους εαυτούς τους  και τα αθλήματά τους στα γαλλικά, και τέλος, φτιάξαμε το βίντεο που ακολουθεί.

Μπορεί να μην κερδίσαμε τελικά το βραβείο, όμως περάσαμε πάρα πολύ όμορφα και μάθαμε πάρα πολλά πράγματα στη διάρκεια αυτού του όμορφου και δημιουργικού πρότζεκτ!

Screenshot 2024 02 11 024522

ΕΚΛΟΓΕΣ 5μελούς ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ Ε’ τάξης ή αλλιώς Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟΕΚΛΟΓΕΣ 5μελούς ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ Ε’ τάξης ή αλλιώς Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Διεξήχθησαν οι εκλογές της Ε΄τάξης  για την επιλογή των αντιπροσώπων τους. Μέσα από αυτήν τη διαδικασία, οι μαθητές μαθαίνουν όχι μόνο το πώς να εκλέγουν και να εκλέγονται, αλλά και

ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ2