ΜΟΥΣΙΚΟ ΚΛΕΙΔΙ: ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΟ HIYOLI TOGAWA

ΜΟΥΣΙΚΟ ΚΛΕΙΔΙ 2

Σήμερα στο Δημοτικό θέατρο Μυτιλήνης, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ε’ και Στ΄τάξεων  συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Μουσικό Κλειδί” που συνδιοργανώνεται από την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Βορείου Αιγαίου σε συνεργασία με το Διεθνές Φεστιβάλ Μουσικής Μολύβου.

Στόχος του προγράμματος είναι τα παιδιά να γνωρίσουν την κλασική μουσική και διακεκριμένους/νες  νέους/ες καλλιτέχνες και καλλιτέχνιδες. Αυτοί/ες οι ταλαντούχοι/ες μουσικοί ερμηνεύουν έργα του κλασικού ρεπερτορίου προσφέροντας στα παιδιά μια ζωντανή μουσική εμπειρία και στη συνέχεια συζητούν για την ιστορία της τέχνης της μουσικής προσπαθώντας να τους εμπνεύσουν  μέσα από το παράδειγμά τους την αφοσίωση σε έναν στόχο.

Τα παιδιά του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τη διακεκριμένη μουσικό Hiyoli Togawa που ερμήνευσε έργα κλασικής μουσικής με βιόλα. Το βιογραφικό της καλλιτέχνιδας μπορείτε να το διαβάσετε εδώ: Hiyoli Togawa.

Ευχαριστούμε θερμά την κ.Λεμονιά Πετρά και όλα τα εμπλεκόμενα άτομα στη διοργάνωση του εκπαιδευτικού προγράμματος για αυτή την πολύτιμη εμπειρία που προσέφεραν στους μαθητές και τις μαθήτριές μας.

ΜΟΥΣΙΚΟ ΚΛΕΙΔΙ 1

2

Μεσογειακή βραδιά ερευνητή 2023: Οι μαθητές και οι μαθήτριές της Ε’ και Στ’ στο Πανεπιστήμιο ΑιγαίουΜεσογειακή βραδιά ερευνητή 2023: Οι μαθητές και οι μαθήτριές της Ε’ και Στ’ στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας της Ε’ και Στ’ στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου! Φιλοξενηθήκαμε από το τμήμα Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Αιγαίου και μυηθήκαμε στην έρευνα.. Στο εργαστήριο βιολογίας συμμετείχαμε στο