ΕΚΛΟΓΕΣ 5μελούς ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ Ε’ τάξης ή αλλιώς Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Screenshot 2024 02 11 024522

Διεξήχθησαν οι εκλογές της Ε΄τάξης  για την επιλογή των αντιπροσώπων τους. Μέσα από αυτήν τη διαδικασία, οι μαθητές μαθαίνουν όχι μόνο το πώς να εκλέγουν και να εκλέγονται, αλλά και πώς να εκφράζουν τις απόψεις και τα αιτήματά τους με σεβασμό και διάλογο. Οι μαθητές και οι μαθήτριες ασκούνται βιωματικά στη λειτουργία της δημοκρατίας. Συγχαρητήρια στη δασκάλα της τάξης κ.Μαριάνθη Μακρή που ενισχύει βιωματικά τη σημασία της δημοκρατικής διαδικασίας και της ενεργού πολιτικής συμμετοχής με αυτή τη δράση αλλά και με το παράδειγμά της αφού έχει εκλεγεί στις τελευταίες Δημοτικές εκλογές και έχει αναλάβει  Πρόεδρος της κοινότητας Μόριας!

Αυτές τις εμπειρίες, προετοιμάζουν τους μαθητές μας για τον ρόλο τους ως ενεργοί πολίτες στην κοινωνία του αύριο. Οι ικανότητες που αποκτούν στη διαδικασία των μαθητικών εκλογών και των σχολικών συμβουλίων, όπως ο σεβασμός της άποψης των άλλων, η ικανότητα του διαλόγου και η ανάληψη ευθυνών, είναι κρίσιμες για την ενεργό συμμετοχή τους στη δημοκρατική διαδικασία στο μέλλον.

Συγχαίρουμε τους μαθητές για τη συμμετοχή τους και τους ενθαρρύνουμε να συνεχίσουν να εμπλέκονται και να δρουν με ενθουσιασμό και σεβασμό προς τις δημοκρατικές αξίες.

Μέτρα προστασίας

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΛΗΨΗ ΜΕΤΡΩΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ ΛΟΙΜΩΞΕΩΝ ΤΟΥ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟΥΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΛΗΨΗ ΜΕΤΡΩΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ ΛΟΙΜΩΞΕΩΝ ΤΟΥ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟΥ

Σύμφωνα με τις από 04-01-2024 οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ), και προκειμένου να μειωθεί ο κίνδυνος μετάδοσης των λοιμώξεων του αναπνευστικού (λοιμώξεις από τον ιό SARS-CoV-2, γρίπη κ.α.)

ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ2

ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ Β΄ΤΑΞΗΛΑΟΓΡΑΦΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ Β΄ΤΑΞΗ

Μια όμορφη κι ενδιαφέρουσα λαογραφική έκθεση οργάνωσαν οι μαθητές της Β’ τάξης με την καθοδήγηση του δασκάλου τους Γιώργου Μπόλκα. Συγκέντρωσαν τα εκθέματα, έγραψαν τις εκθεσιακές πινακίδες, ετοίμασαν προσκλήσεις για

Τρουφακια