Προαιρετικός εκκλησιασμός και Ανθρωπιστική βοήθεια

ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι αύριο 14 Σεπτεμβρίου που γιορτάζουμε την Ύψωση του Τιμίου Σταυρού, θα υπάρξει προαιρετικός εκκλησιασμός για τους μαθητές και τις μαθήτριες των Δ’, Ε’ και ΣΤ’ τάξεων. Τα παιδιά προσέρχονται το πρωί κανονικά με τις τσάντες τους και θα πάνε στην εκκλησία συνοδευόμενα από τους δασκάλους και τις δασκάλες τους, ενώ μετά τον εκκλησιασμό θα συνεχιστούν απρόσκοπτα τα μαθήματα.
Eπιπλέον σας υπενθυμίζουμε ότι για τους ανθρώπους που επλήγησαν από τη σφοδρή κακοκαιρία στη Θεσσαλία, η Πρωτοβάθμια Σχολική Επιτροπή Δήμου Μυτιλήνης συγκεντρώνει:
1. Συσκευασμένη τροφή (κονσέρβες, κομπόστες κλπ.)
2. Τρόφιμα μακράς διάρκειας (φρυγανιές, μπισκότα, μπάρες δημητριακών, γάλα κλπ.)
3. Εμφιαλωμένα νερά, χυμούς.
4. Είδη πρώτης ανάγκης (πάνες, μωρομάντηλα, σερβιέτες, χαρτιά υγείας κ.α.)
Η ανθρωπιστική βοήθεια συγκεντρώνεται στο σχολείο μας, όπως και στις άλλες σχολικές μονάδες, μέχρι την Παρασκευή 15 Σεπτεμβρίου 2023 και η Πρωτοβάθμια Σχολική Επιτροπή του Δήμου Μυτιλήνης θα αναλάβει την αποστολή τους.
Ο καλύτερος τρόπος για να διδάσκουμε στα παιδιά μας την αγάπη και την αλληλεγγύη!

ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

KAΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

Καλή Σχολική χρονιά!Καλή Σχολική χρονιά!

Αγαπημένοι μαθητές κι αγαπημένες μαθήτριες, αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, Με μεγάλη χαρά σας ανακοινώνουμε ότι ο Αγιασμός του Δημοτικού Σχολείου Μόριας που θα σηματοδοτήσει την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2023-2024

Μέτρα προστασίας

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΛΗΨΗ ΜΕΤΡΩΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ ΛΟΙΜΩΞΕΩΝ ΤΟΥ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟΥΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΛΗΨΗ ΜΕΤΡΩΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ ΛΟΙΜΩΞΕΩΝ ΤΟΥ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟΥ

Σύμφωνα με τις από 04-01-2024 οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ), και προκειμένου να μειωθεί ο κίνδυνος μετάδοσης των λοιμώξεων του αναπνευστικού (λοιμώξεις από τον ιό SARS-CoV-2, γρίπη κ.α.)