ΣΧΟΛΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ!

3 1

Το δημοτικό σχολείο Μόριας διοργάνωσε  εκδήλωση για να τιμήσει την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου, μια σημαντική ημέρα που συνδέεται με την αντίσταση του Ελληνικού λαού κατά του ιταλογερμανικού φασισμού κατά τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο.

Τα παιδιά μας της Γ’ και Δ΄τάξης, καθώς και της Ε’ και Στ’ τάξης που συμμετείχαν στη χορωδία, με την υποστήριξη των δασκάλων τους, Θεοφάνη Παρή, Νίκο Χατζηπαρασκευά και της μουσικού  Μαρίας Αναγνωστέλλη,  παρουσίασαν μια ενδιαφέρουσα παράσταση, αφηγούμενα την ιστορία και τη σημασία αυτής της ημέρας, την ιστορία και τη θυσία των προγόνων μας, που αγωνίστηκαν ενάντια στον φασισμό και την κατοχή, υπερασπιζόμενοι την ελευθερία και την αξιοπρέπειά μας. Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές, τις μαθήτριες και τους εκπαιδευτικούς τους!

Η επέτειος της 28ης Οκτωβρίου μας υπενθυμίζει ότι η αντίσταση ενάντια στην καταπίεση και τον φασισμό είναι αξία που πρέπει να μεταδώσουμε στις μελλοντικές γενεές. Είναι μια ημέρα που αποτίνουμε φόρο τιμής σε όσους θυσιάστηκαν για την ελευθερία μας και μας ενθαρρύνει να συνεχίσουμε τον αγώνα για τη διατήρηση των δημοκρατικών αξιών και της ελευθερίας.

Ραντεβού αύριο στις 9:30 π.μ. στο σχολείο για να συμμετάσχουμε στην δοξολογία, να καταθέσουμε στεφάνια και να παρελαύνουμε κορυφώνοντας τον εορτασμό της επετείου!

6 1 3 12 11 15 1 4 18 1 79 1

370112549 878840420349238 4421944484799014471 n

EΠΕΤΕΙΟΣ 8ης ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 1912 ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΜΒΟΥΛΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟ ΜΠΟΥΜΠΑEΠΕΤΕΙΟΣ 8ης ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 1912 ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΜΒΟΥΛΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟ ΜΠΟΥΜΠΑ

Σήμερα, διοργανώθηκε μια ξεχωριστή εκδήλωση στο σχολείο μας για να γιορτάσουμε την επέτειο της 8ης Νοεμβρίου 1912. Ο σχολικός σύμβουλος μας, κ. Δημήτριος Μπούμπας, πραγματοποίησε μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα παρουσίαση που